Ekonomi

Hollanda ile ticaret hacmi 6 ayda 6,8 milyar dolara ulaştı

Hollanda ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin ilk yarıda 6,8 milyar dolara ulaştığını belirten Uijterlinde, “Hollanda ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin bu yıl 12,5 milyar dolar seviyesinde olması kuvvetle muhtemel.”

Hollanda’nın her zaman Türkiye’nin en değerli ticaret ortakları arasında yer aldığını kaydeden Uijterlinde, “Türkiye; Hollanda’ya mineral yakıt, genel olarak hazır giyim ve tekstil ürünleri, makine ve parçaları, plastik ürünler, mobilya, metal eşya ihracatı yapmaktadır. Gıda ve tarım kategorisi genel olarak iki ülke arasındaki ticaretin yaklaşık yüzde 10’unu oluşturuyor.

“Yatırımda birinciyiz”

Arjen Uijterlinde, Hollanda’nın geçen yıl 863 milyon dolarlık doğrudan yabancı yatırım akışıyla Türkiye’de ilk sırada yer aldığını bildirdi. Uijterlinde, “2002-2022 yılları arasında Hollandalı şirketler Türkiye’ye 28 milyar dolar yatırım yaptı. Türkiye’de 3 binin üzerinde Hollandalı şirket var” dedi. İstanbul’un Türkiye’de faaliyet gösteren Hollandalı şirketlerin yarısından fazlasına ev sahipliği yaptığını belirten Uijterlinde, Hollanda’nın Avrupa’ya açılan kapı olarak uluslararası işletmeler için “mükemmel” bir konum sunduğunu söyledi. bu nedenle birçok Türk şirketi ve finans şirketinin Hollanda’da yatırım yaptığını söyledi.

gucehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu