Ekonomi

Borsa İstanbul haftanın son iş gününe düşüşle başladı

Investing.com – BİST 100endeks güne %0,47 düşüşle 5.037,42 puandan başladı.

Borsa İstanbul’da işlemler Arafe Günü olması nedeniyle yarım gün devam edecek. BİST 100 endeksi bugün kısa güne negatif açılışın ardından ilk süreçlerde düşüşünü sürdürdü.

Endeks dün kapanışta yatay seyrederken son saatteki alımlarla günü %0,85 artışla 5.061,22 puandan kapattı. ABD Yüksek Mahkemesi’nin Halkbank’a yönelik kovuşturma kararını bozmasının ardından HALKB Bankacılık segmentinde özellikle hisse senetlerinde hızlı bir artış gözlendi. Banka şubesi kapanışta doğru olan alımlarla günü %3,6’lık pozitif artışla kapatan endekse katkı sağladı.

Dün BİST 100’de toplam işlem hacmi 48,4 milyar TL oldu. 60 hisse günü pozitif tamamlarken, 36 hisse düşüş, 4 hisse ise sabit kaldı.

Güne düşüşle başlayan borsada dün en çok düşüş yaşayan branşların başında sert yükseliş gösteren bankalar oldu. Bankacılık segmenti açılışta %2,5’ten fazla düşüş yaşadı. daha sonra finans, sporVe teknolojiYüzde 1’den fazla düştü.

Pazar genel bir satıcı tarafından domine edilirken sigorta%0,7 KOBİVe iletişimÖte yandan, yarım puana yakın artışla olumlu yönde farklılaşan segmentler de oldu.

BIST 100’de yer alan hisselerde düşüşte bankalar başı çekerken, açılışta en çok gerileyen hisseler sırasıyla oldu. VAKBN, AKBNK, ISCTR, GARANTİVe TSKBoldu. İPEK, MEŞALEVe BİYOENhisseleri güne kısmi yükselişle başladı.

Dış piyasalarda genel görünüm olumsuz olmaya devam ediyor. Çin endeksleri Asya piyasalarında gerilerken, Hong Kong ve Japonya piyasalarında kısmi artışlar oldu. Avrupa endeksleri güne satıcılı başladı. Avrupa ve ABD vadeli endekslerinde sabah saatlerinde negatif görünüm devam ediyor.

Author: Günay Caymaz

Borsa bilgileri, gerçeğe uygun değer, sağlık durumu ve profesyonel grafikler başta olmak üzere yatırımlarınızdan yararlanmanıza yardımcı olacak tüm araçlar InvestingPro’da. katılmak tıklamak .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu